DOULA Emilia Jaworska Białystok

CIĄŻA
Doula tworzy bezpieczne otoczenie, w którym kobieta może otworzyć się i zaufać. Chroni wspomnienia mamy.
PORÓD
Doula wsłuchuje się i podąża za mamą – aż ta rozłoży skrzydła i sama wzleci.
POŁÓG
Doula wspiera mamę w początkach macierzyństwa.
Zawsze tam, gdzie jest potrzebna.

O mnie

doula_bialystokNazywam się Emilka Jaworska. Odkąd pamiętam miałam w sobie wielką potrzebę dawania, dzielenia się i działania na rzecz innych. Różne to miało formy wyrazu i na kolejnych etapach mojego życia objawiało się na rozmaitych płaszczyznach. Zawsze przewijała się jednak ta nuta – chęć wspierania. Powód był prosty: ja po prostu bardzo kocham ludzi… W którymś momencie zaczęłam bardzo tęsknić do kobiet, do ich energii, naturalnej siły i wspólnoty. Pragnienie powoli stawało się rzeczywistością.

W maju 2011 roku sama zostałam mamą. Narodziny córki rozpoczęły we mnie głęboką przemianę. Jako mama przeglądam się w niej jak w lustrze, odkrywając nieznane pokłady samej siebie. Jestem miłośniczką i propagatorką rodzicielstwa bliskości, karmienia piersią, chustonoszenia i świadomego towarzyszenia dziecku w jego naturalnym rozwoju, zaś szczególnie mi bliski stał się temat porodu naturalnego. Wierzę, że poród w zgodzie z naturalnym rytmem i w zaufaniu do instynktownej mądrości naszych ciał może stać się doświadczeniem wzmacniającym, dającym głęboką siłę oraz ukazującym potencjał, a nade wszystko piękno kobiety.

Wierzę też, że aby poród stał się jednym z najpiękniejszych i najważniejszych wspomnień w życiu, należy się do niego odpowiednio przygotować. Właśnie w tym pomagam przyszłym rodzicom. Zostałam doulą, by wspierać kobiety/pary w okresie okołoporodowym, pomóc im przeżyć ten czas w sposób piękny i świadomy oraz towarzyszyć w odkrywaniu własnej ścieżki rodzicielstwa. Każda kobieta w ciąży, której mogę towarzyszyć to dla mnie kolejna przygoda, nowa radość, olbrzymia inspiracja i prawdziwy zaszczyt.

Do roli douli przygotowałam się na szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie DOULA w Polsce „DONA dla doul” prowadzonym przez trenerkę największej międzynarodowej organizacji zrzeszającej doule DONA International. Jestem członkinią Stowarzyszenia Doula w Polsce, w którym aktualnie odbywam staż, aby zostać certyfikowaną doulą. Działam zgodnie ze standardami pracy douli.

Cały czas się też dokształcam, biorąc udział w warsztatach, szkoleniach i konferencjach dla profesjonalistów dotyczących ciąży, porodu, połogu i opieki nad matką i dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia (poniżej certyfikaty). Ukończyłam kurs Promotor Karmienia Piersią w Centrum Nauk o Laktacji oraz Instruktor Szkoły Rodzenia w Fundacji Rodzić po Ludzku. Zależy mi na wysokiej jakości oferowanych usług tak, aby mamy korzystające z mojego wsparcia zapamiętały ten wyjątkowy czas jako doświadczenie wzmacniające, pozytywne i radosne – słowem: piękne.

Moją nowoodkrytą pasją jest masaż. Jestem Instruktorką Masażu Dziecięcego, kształcę się w Policealnej Szkole Ochrony Zdrowia na kierunku: technik masażysta.

Prowadzę portal Vivat Poród kreujący pozytywny wizerunek porodu, zbierający wszelkie informacje oraz historie porodów w pełni naturalnych. Jestem autorką bloga ekologicznego Vivat Eco, na którym dzielę się swoimi doświadczeniami ze stosowania ekologii w praktyce. Działam w Podlaskiej Zielonej Kooperatywie, której jestem założycielką oraz współpracuję ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kobiecych Kobieteria. Mam przyjemność koordynować lub współorganizować różne inicjatywy na terenie Podlasia, np. Festiwal z Natury czy Dni Bliskości. Piszę też artykuły do portali parentingowych Dzieci są ważne i Dzielnica Rodzica.

Od października 2014 roku otworzyłam Centrum Naturalnego Rodzicielstwa Rozkwit, który jest realizacją mojego marzenia i ucieleśnieniem pasji. Wciąż w drodze do wewnętrznej prawdy, w poszukiwaniu samej siebie, w dążeniu do rozwoju. Oto ja.

Fragment wywiadu ze mną w ramach projektu: „Jestem doulą. Rozmowy z kobietami wspierającymi inne kobiety w u progu ich macierzyństwa” do przeczytania tutaj: JESTEM DOULĄ.

dyplom-masaz-dzieciecy_Bialystok

CNOL PKP Rebozo

Doulowanie w zgodzie z 1 Doulowanie w zgodzie z 2

Konferencja Życiodajna Śmierć

Grupa Balinta Strata

Fundacja Rodzić po Ludzku Konferencja Podziękowanie wolontariat

Szkoła Rodziców

Ina May Gaskin kurs-choreoterapia

Certyfikat KB

4 szkola-rodzicow-1

Laktacja i doula 7

Doulowanie na co dzień 2

3 FRPL

dona dona-dla-doul

szkola-rodzenia-dar 5

fundacja-rodzic-po-ludzku (Kopiowanie)

matczyne-zdrowie (Kopiowanie)

miralex (Kopiowanie)