DOULA Emilia Jaworska Białystok

CIĄŻA
Doula tworzy bezpieczne otoczenie, w którym kobieta może otworzyć się i zaufać. Chroni wspomnienia mamy.
PORÓD
Doula wsłuchuje się i podąża za mamą – aż ta rozłoży skrzydła i sama wzleci.
POŁÓG
Doula wspiera mamę w początkach macierzyństwa.
Zawsze tam, gdzie jest potrzebna.

Referencje

„Myślę, że bez Emilki nie udałoby mi się zachować spokoju, dopilnować ważnych spraw. Mam uczucie, że w godzinę od momentu jej pojawienia się, zmieniła mój tok myślenia z porodu naturalnego do cięcia (na co zupełnie nie miałam zgody) – świadomie i nie pod żadną presją. Wiedziałam, że mogę na nią liczyć, z zaufaniem słuchałam tego, co mam robić. Myślę, że zaangażowanie jej osoby do mojego porodu było najlepszą decyzją.

Emilka, jesteś niesamowita i bardzo Ci dziękuję.” (A. O.)

„Z Emilką znamy się długo. Jednak przy pierwszym porodzie nie zdecydowałam się na to, by jako doula towarzyszyła w porodzie. Gdy nasz pierwszy synek urodził się w drodze cesarskiego cięcia wiedziałam, że jeśli będzie drugie, chcę inaczej rozwiązać poród. Wtedy uzmysłowiłam sobie, że poród to nie tylko fizjologia, ale przede wszystkim emocje – głowa i serce. No i stało się – drugie! Wciąż miałam wątpliwości, ale już po wstępnym spotkaniu czułam, że doula to „lek”, którego potrzebuję. Zażyłam. Nasze parogodzinne spotkania otworzyły drzwiczki i szufladki w głowie i w sercu. Poznałam siebie – swoje lęki, swoje radości… Emilka była moim lustrem, cierpliwym słuchaczem i badaczem. Pytania, jakie zadawała doprowadziły do tego, że kolejny poród był też pierwszym – bo naturalnym, bo w innej świadomości, bo poczułam, że jestem kobietą. Emilko, dziękuję.” (J. K-R)

„Emilko, czuję potrzebę podziękowania Ci, za to, że się mną zaopiekowałaś. (…) Nasze drogi się spotkały podczas bardzo, bardzo ważnego momentu w moim życiu. Jest mi dobrze i spokojnie, czuję, że w dużej mierze dzięki temu, co razem zrobiłyśmy, jak mnie zainspirowałaś, otworzyłaś na coś pięknego…
Dziękuję Ci bardzo, jesteś cudowna.”  (za zgodą A. N. „Niech energia idzie w świat!”)

„Dlaczego Emilia? Bo pomogła narodzić się świadomej Mamie! Nawet zanim byłam w ciąży wiedziałam trzy rzeczy na pewno – nie chcę i nie będę rodzić z ojcem dziecka, nie chcę i nie będę rodzić z mamą/przyjaciółką, nie chcę rodzić sama. Tu gdzie mieszkam, nie mogę wynająć położnej, która spędzi ze mną cały poród, tu jestem uzależniona od dyżurów szpitalnych, tu mogę zacząć rodzić z jedną położną, a skończyć z całkiem inną. Jestem w ciąży – zatem szukam! Szukam opcji by rodzić tak, by było dla mnie i dla dziecka najlepiej i znalazłam Emilię.

Chwila zamieszania w korespondencji i pierwsze spotkanie. Zamiast godziny – przegadałyśmy ponad dwie. Po tym decyzja była tylko jedna TAK!!! Od tego pierwszego spotkania zaczął się proces narodzin, nie małej Zo, a mnie, Mamy. Od wielkiego strachu przed porodem naturalnym, tego jak on mnie może zmienić, ewoluowałam do wielkiego oczekiwania na taki, a nie inny poród.

Dzięki Emilii zaczęłam słuchać siebie, dzięki jej pytaniom zaczęłam poznawać siebie głębiej. Dzięki Emilii wiedziałam i miałam siłę by nie dać się namówić na przyspieszanie porodu, kiedy to wylądowałam na pierwszej porodówce. Dzięki Emilii odbudowałam w sobie siłą, którą zachwiał pewien troskliwy pan od USG i urodziłam SAMA. A potem dzięki Emilii uwierzyłam, że wykarmię, że to JA znam najlepiej moje dziecko i to JA wiem co dla niego najlepsze!!! Dzięki Emilii narodziła się świadoma Mama!!!” (M. B.)

„Moja doula okazała się świetnym coachem!” (A. C.-K.)

„Skorzystanie z usług Emilki jako douli było najlepszym wyborem, na który mogłam się zdecydować w okresie okołoporodowym! Otrzymałam odpowiedzi na każde pytanie, nawet na te, którego nie zadałam!” (M. B.)

„Przed naszym pierwszym spotkaniem z Emilią miałam wątpliwości , czy na pewno chcę, by obca osoba uczestniczyła z nami w tak intymnej chwili, jaką są narodziny dziecka. Lecz już podczas naszej pierwszej rozmowy rozwiały się moje wątpliwości. Uważam, iż Emilka jest do tego stworzona, ciepła, konkretna, pełna pasji, kochająca mama. To wszystko sprawiło, że czułam się przy niej bezpiecznie. Podczas naszych spotkań odczuwałam jej wiarę we mnie, za co jej bardzo dziękuję.
Sądzimy wraz z moim mężem Adamem, że gdyby nie pomoc Emilki i jej ogromna wiedza, nie miałabym takiego pięknego i wzmacniającego doświadczenia, jakim były narodziny naszego kochanego Olafka.
Chcielibyśmy z Adamem, aby kolejna ciąża i narodziny dziecka odbyły się również przy wsparciu Emilii.” (M. i A. K.)

Współczesna

Artykuł z Gazety Współczesnej z dnia 31 stycznia 2014 roku – do przeczytania tutaj.

„Emilko, ja kilka słów o Tobie. Z ogromną radością czytam Twoje posty o porodzie, uwielbiam je, podziwiam Cię i jestem wdzięczna, że wszechświat nas poznał. Dzięki informacjom coraz częściej myślę o macierzyństwie i wyzbywam się lęków. Dziękuję!” (M. S.)

„Wybór douli Emilki na towarzyszkę naszego porodu uważam za najlepszą inwestycję, najlepszy prezent jaki mogliśmy dać naszemu Synkowi. Rozmowy z Emilką, które przeprowadziłam będąc jeszcze w ciąży otworzyły mi oczy na wiele aspektów okołoporodowych, miało to ogromny wpływ na jakość drogi, którą przyszedł na świat nasz Syn. Emilka posiada bardzo szeroką wiedzę, którą się chętnie dzieli. Rozmowy przedporodowe dały mi pewność siebie, pewność w moją kobiecą siłę. Podczas porodu Emilka była bardzo pomocna, przy przybieraniu pozycji łagodzących ból, rozładowaniu napięcia, a jej spokój zdecydowanie udzielił się mi i mojemu mężowi. Z perspektywy czasu stwierdzam, iż w okresie połogu pomoc douli była nieoceniona. Mieliśmy spore wyzwanie z laktacją, otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony Emilki.
Dziękujemy Ci Emilko za piękną współpracę, niesamowicie ciepłe podejście i bardzo profesjonalne działanie.” (A. C-K)

„Polecam Emilkę na Doulę, której pasja, zaangażowanie, pomoc mentalna, merytoryczna i emocjonalna okazały się bardzo, bardzo potrzebne i pomocne we wszystkich etapach porodu. Emilka w roli Douli staje się najlepszą przyjaciółką kobiety, na której wsparciu kobieta zawsze można polegać. Samemu nie potrafiłbym dać takiego wsparcia żonie podczas porodu.” (P. K.)

„Emilko jeszcze raz dziękuję za „otwarcie oczu” na wydarzenie, jakim jest poród. W dużej mierze dzięki Tobie przeżyłam go w tak cudowny sposób. Dziękuję i życzę Ci wielu wzruszeń podczas towarzyszenia maluszkom i ich mamom. Robisz cudowną rzecz. Tak trzymaj!” (M. O.)

„Tego, czego najbardziej potrzebuję teraz to bycia obok, które mi ofiarowujesz… Dziękuję, że ze mną jesteś, jako matka, kobieta, siostra…
Ślę wdzięczność wielką za Twoje słowa napisane specjalnie do mnie, doceniam każde z nich z osobna i wszystkie razem, jesteś Wyjątkową Kobietą o szczególnej wrażliwości.” (M. M.)

„Kochana Emilio, dziękuję za Twoje wsparcie. Bardzo wiele dały mi Twoje słowa, czułam, że mnie rozumiesz.” (J. P.)

„Dziękuję, Emilko, za otulenie słowami, myślami, za przestrzeń, gotowość, by być obok. Dobrą drogę – doulową – sobie wybrałaś, ogromny w Tobie potencjał bycia, towarzyszenia i w radosnym, i trudnym…” (A. J-S)

„W czasie spotkania Emilka pokazała nam wygodne pozycje porodowe i opowiedziała o tym, jak radzić sobie z bólem, stresem i też o tym, co może nas zaskoczyć. Przekazała nam dużo informacji, dzięki którym czuję się pewniej. Rozmawiało nam się bardzo naturalnie. Czułam, że Emilka poświęca nam dużo uwagi, że rozumie moje potrzeby, i że mogę jej zaufać.” (M. M)

„Byłem na spotkaniu z Emilką Jaworską. Moją dziewczynę i mnie wprowadzała w temat porodu naturalnego. Była rzeczowa. Bardzo dobrze przygotowana. Zwracała uwagę na to, co moją dziewczynę i mnie szczególnie interesuje i co może nas dotyczyć. Emilka jest osobą ciepłą i przyjazną.” (M. W.)

Wsparcie laktacyjne

„Serdecznie dziękuję za jakże wyczerpujące podejście do mego problemu. Jestem niezmiernie wdzięczna. Drugi dzień karmię dzidziusia tylko piersią. Trochę zmieniłam nastawienie. Dziękuję Ci za wsparcie. Bardzo mi pomogłaś. Naprawdę!” (K. K.)

„Dziękuję Ci za to, co robisz!!! To dla mnie bardzo ważne. Dzięki Tobie przełamałam się do karmienia córeczki wszędzie tam, gdzie tego potrzebuje.” (M. N.)

„Dziękuję za wsparcie, które mi dałaś, kiedy było mi najbardziej potrzebne. Jesteś cudowną osobą!” (M. S.)

Po spotkaniach i warsztatach: 

„Warsztat pomógł mi zaakceptować pewne problemy, które miałam w temacie laktacji i docenić ją teraz. Zachęcił też do dalszego karmienia.”

„Na warsztacie uporządkowałam i dopełniłam swoją wiedzę. Poczułam silną motywację do karmienia piersią,”

„Czuję się pobudzona do działania! Dowiedziałam się zupełnie nowych rzeczy. Atmosfera była przyjazna, poza tym miłe rozmowy, pełna otwartość i fachowość prowadzącej.”

„Najbardziej pobodała mi się na warsztacie intymność, klimat spotkania i śmiałość (odwaga) w rozmowach. Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania.”

„Spotkanie spełniło moje oczekiwania w pełnym zakresie, przyczyniło się do upewnienia w moim podejściu do porodu oraz wzmocniło pewność siebie.”

„Było tak, jak sobie wyobrażałam, spotkałam osoby myślące podobnie, mogłam wymienić się doświadczeniem, wyjaśnić wątliwości. Najbardziej podobało mi się udzielanie rzeczowych odpowiedzi przez prowadzącą oraz otwartość jej i innych uczestników.”

„Najbardziej na spotkaniu podobała mi się miła atmosfera i wyniesiona wiedza. Uspokoiło mnie ono jeszcze bardziej.”

„Spotkanie było rozświetleniem wielu spraw, z których wcześniej nie zdawałam sobie sprawy. Podobała mi się wymiana doświadczeń i możliwość zadawania pytań. Dziękuję.”

Mleczna Droga Laktacyjna Grupa Wsparcia – opinie

Tydzień Promocji Karmienia Piersią 2014 – opinie

O moim portalu VIVAT PORÓD