DOULA Emilia Jaworska Białystok

CIĄŻA
Doula tworzy bezpieczne otoczenie, w którym kobieta może otworzyć się i zaufać. Chroni wspomnienia mamy.
PORÓD
Doula wsłuchuje się i podąża za mamą – aż ta rozłoży skrzydła i sama wzleci.
POŁÓG
Doula wspiera mamę w początkach macierzyństwa.
Zawsze tam, gdzie jest potrzebna.

Archiwum kategorii:

Tydzień Promocji Karmienia Piersią po raz pierwszy w Białymstoku

tydzien-promocji-karmienia-piersia Białystok

Obchodzony w Polsce między 26 maja a 1 czerwca Tydzień Promocji Karmienia Piersią ma na celu przypomnienie, że karmienie piersią niesie wiele korzyści dla społeczeństwa i stworzenie przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących dzieci swoim mlekiem. Wpisuje się też w obchody Międzynarodowego Tygodnia Upowszechniania Karmienia Piersią, który w tym roku odbywa się pod hasłem: „Karmienie piersią – wygrana na całe życie” oraz w ogólnopolską inicjatywę promującą karmienie piersią MLEKOTEKA (organizatorzy: Fundacja Rodzić po Ludzku, Maminiec i Doula dla Ciebie).

mlekoteka białystok

Po raz pierwszy Tydzień Promocji Karmienia Piersią także w Białymstoku! Przygotowałyśmy program z urozmaiconym zestawem. Oto on (większość spotkań jest bezpłatnych, ale obowiązują zapisykontakt@doulabialystok.pl i doulania@gmail.com):

26 maja 2014 roku, godz. 14.00 – laktacyjne spotkanie z doulą, Flow Food, ul. Malmeda 11

Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Porozmawiaj z nią o karmieniu piersią.

26 maja 2014 roku, godz. 17.00, „Baśnie z Krainy Nimy”, Opera i Filharmonia Podlaska, Green Room, ul. Odeska 1 lub trawnik w okolicach Opery

Prowadząca: Magda Polkowska – pochodzi z Gdańska, kształciła się na wydziale antropologii i ekologii w New Jersey i Kalifornii, gdzie mieszkała od 1991 roku. Jest założycielką projektu Baśnie Ludów Ziemi: Teatr Prastarej Sztuki Opowiadania. Opowiadaniem historii zajmuje się od „dawna niedawna”. Inspirację czerpie od starej kobiety która mieszka w ciszy jej samej na dnie świętego jeziora, oraz rdzennych ludów wśród których przebywała. Przeplatając słowa, śpiewem oraz instrumentami, Magda tworzy magiczną przestrzeń. Baśń to brama, przez którą możemy wejść do „środka wszechświata” wewnątrz każdego z nas. Wróciwszy do Polski w grudniu 2012 r., z radością dzieli się teraz zebranymi po krańcach ziemi opowieściami w języku ojczystym.

Baśnie Ludów Ziemi przedstawiają Baśnie z Krainy Nimy „Avaszkylar- Matka Córka” (wydarzenie na Facebooku):

„Avaszkylar” to słowo w języku z południowej Syberii znaczące Matka-Córka. Baśnie na nowy świat. Baśnie z Krainy Nimy to inspirowane narodzinami małej córeczki baśnie dla kobiet… i nie tylko.
Poprzez nas. Spiralnie. Poród. Narodziny Matki. A przy wrotach stoi Umai – opiekunka, strażniczka rytuału narodzin. Żegna, co odeszlo. Wita.
Z oceanicznego snu wyłaniają się przybysze z innych światów. Poprzez te maleńkie dzieci wielkie przestrzenne dusze ptaki ląduja na tej dobrej ziemi. Zwiastuni przebudzenia.

Prosimy o donację z serca dla wędrownej baśniarki.

27 maja 2014 roku, godz. 12.00 – warsztat „Laktacyjny survival”, Bebe, ul. Waszyngtona 30 U2, prowadząca: Ania Sawoń

Początkująca mama karmiąca jest często w trudnej sytuacji. Zmęczona, niepewna swoich kompetencji, w jej głowie aż roi się od pytań o karmienie: Czy dziecko się najada? Czemu tyle płacze? Czy to normalne, że „wisi” na piersi? Czy dieta matki karmiącej składa się tylko z ryżu i marchewki?

Odpowiemy na te i inne pytania niepokojące młode mamy. Powiemy sobie o tym, co jest normalne i co trzeba przetrwać, a przede wszystkim jak to przetrwać. Dzieląc się doświadczeniem karmienia dwójki zupełnie różnych dzieci podpowiem, jak się przygotować do początków karmienia, aby one nie przerażały oraz jak poradzić sobie z wyzwaniami, jakie niesie za sobą ten wymagający okres.

28 maja 2014 roku, godz. 12.00 – warsztat „Mleczne wsparcie”, Bebe, ul. Waszyngtona 30 U2, prowadząca: Emilka Jaworska

„Mamy dobrze zaczynają, prawie 100% chce karmić i zaczyna po porodzie, ale szybko dokarmiają i wyłączne karmienie w 4. miesiącu sięga 30%, a w 6. miesiącu od 4 do 14% w zależności od badania” (dr med. Magdalena Nehring-Gugulska, Medycyna Praktyczna)

Wiele kobiet na początku macierzyńskiej drogi doświadcza mniejszych lub większych trudności zw. z karmieniem. Jak wspomóc proces laktacji naturalnymi metodami? Przyjrzymy się kilku mitom, omówimy wskaźniki skutecznego karmienia i postaramy się zapewnić dużo wiary w siebie i wsparcia karmiącym mamom.

29 maja 2014 roku, godz. 16.30 – pokaz filmu „Breast is best”, Opera i Filharmonia Podlaska, Green Room, ul. Odeska 1

film Breast is best

„Breast is Best czyli o piersiach inaczej” to znany w ponad 50 krajach norweski film o karmieniu piersią.
Zdobył wiele nagród, jest zgodny z zasadą WHO/UNICEFF „10 kroków do udanego karmienia piersią”, pochodzi z Norwegii, gdzie 80% dzieci jest karmionych piersią przez 6 miesięcy życia.
Film pokazuje jak karmić piersią z sukcesem, zawiera informacje na temat laktacji, odciągania pokarmu, pozycjach karmienia, czy rozwiązywania problemów laktacyjnych. (źródło i dystrybucja Fundacja Mleko Mamy)

Fragment filmu:

30 maja 2014 roku, godz. 15.30 – warsztat „Karmienie piersią – najczęstsze problemy”, Kawiarnio-Księgarnia Spółdzielnia, ul. Skłodowskiej 8/1

Prowadząca: Danuta Piszczatowska – instruktorka masażu dziecięcego Shantala, doradca laktacyjny, od lat pracuje z kobietami oczekującymi na dziecko i będącymi już matkami, prowadzi Polską Szkołę Masażu Shantala MEDelf.

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących karmienia piersią lub pomocy przyjdź… Na spotkanie zapraszamy kobiety, które już urodziły, będące w ciąży albo dopiero planujące dziecko.

31 maja 2014 roku, godz. 10.00 – Krąg Opowieści Laktacyjnych, park, ławeczki za cmentarzem wojskowym naprzeciwko zoo (w razie niepogody osoby zapisane poinformujemy o zmianie miejsca).

Krąg Opowieści Laktacyjnych to inicjatywa powstała w odpowiedzi na piękne poparcie marcowych Kręgów Opowieści Porodowych. Projekt ten ukazał głęboką potrzebę kobiet, by dzielić się wspomnieniami, odczarowywać macierzyńskie doświadczenia, opowiadać, wzruszać się, współprzeżywać. Uwypuklił potrzebę wspólnoty.

Spotkamy się więc, by opowiadać swoje historie laktacyjne, dzielić się radościami i smutkami. W zróżnicowaniu macierzyńskich ścieżek odnaleźć bliskość i kobiecą siłę.

Zapraszamy mamy karmiące teraz i kiedyś.
Zapraszamy te, którym karmić się nie udało oraz te, które karmić planują.
Zapraszamy dziewczynki, nastolatki, kobiety owocujące, dojrzałe i babcie. Oraz oczywiście dzieci.
W końcu zapraszamy i ojców, bo karmienie jest sprawą całej rodziny.

W bezpieczeństwie kręgu stworzymy razem przestrzeń na podzielenie się swoimi historiami, z szacunkiem, bez ocen i dawania rad.

Proszę przynieście ze sobą przedmiot, który kojarzy się Wam z Waszą mleczną drogą. Można też wziąć jakąś przekąskę i coś do picia oraz koc. Spotkanie odbędzie się w formie piknikowej, na świeżym powietrzu, w części parku naprzeciwko zoo, w okolicach górki za cmentarzem wojskowym (tam, gdzie są ławeczki ze stolikami). W razie niepogody osoby zapisane poinformujemy o zmianie miejsca.

1 czerwca 2014 roku, godz. 12.00 – flashmob, Karmiące cyce na ulice, plac przed Teatrem Węgierki

Nie zupełnie na ulicy, ale też nie w ukryciu, nakarmimy piersią nasze ssaki. Chcemy zamanifestować nasze prawo do karmienia w przestrzeni publicznej i prawo naszych dzieci do jedzenia w czasie i miejscu, w którym są głodne. Jedzenie jest czynnością społeczną, karmienie piersią także może takie być.
Zapraszamy mamy karmiące z dziećmi oraz wszystkich, którzy chcą wyrazić swoje poparcie dla karmienia piersią.

Tygodniowi towarzyszyć będzie (w różnych miejscach, w których odbywać się będą warsztaty i spotkania) wystawa zdjęć w ramach projektu „Karm, Mamo!”, a do przekazania zainteresowanym będziemy miały bezpłatne egzemplarze książki „Opowieści o karmieniu piersią. Przełamując bariery”.

Więcej o projekcie KARM, MAMO!, więcej zdjęć z wystawy.

KarmMamoLogo

Wokół laktacji narosło masę mitów, a ilość kobiet karmiących piersią wciąż maleje. A przecież: „Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych, pełnych troski rzeczy, którą kobieta może zrobić dla siebie i swojego dziecka.” Stwórzmy więc nowe pozytywne wzorce sobie, naszym dzieciom, społeczeństwu. Niech mleko płynie… dla dobra nas wszystkich!

Wspierają nas patronatem:

Karm, Mamo!
Kobieteria
Coolturalny Białystok
Fundacja Mleko Mamy
Badaj piersi
Akademia Mama Pyta

Cały białostocki Tydzień Promocji Karmienia Piersią jako wydarzenie na Facebooku oraz na stronach Organizatorek. 

Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia Tygodnia Promocji Karmienia Piersią:

Emilia Jaworska – białostocka doula, Instruktorka szkoły rodzenia, pomysłodawczyni i prowadząca portal poświęcony porodom naturalnym Vivat Poród, za chwilę też Promotor Karmienia Piersią. Fascynatka porodów naturalnych oraz wszelkich naturalnych procesów i rozwiązań, towarzyszka kobiet w okresie okołoporodowym, działaczka na rzecz świadomych narodzin. Mama Janki zachwycona macierzyństwem, w praktyce stosująca rodzicielstwo bliskości, kultywująca miłość do ludzi, przyrody, Podlasia, Ziemi… Wciąż w drodze do wewnętrznej prawdy, w poszukiwaniu samej siebie, w dążeniu do rozwoju. www.doulabialystok.pl, Vivat PoródCentrum Naturalnego Rodzicielstwa ROZKWIT

Anna Sawoń – doula, żona i matka dwójki dzieci, pasjonująca się wszystkim co z dziećmi związane, a więc ciążą, porodem, karmieniem piersią, chustonoszeniem i rodzicielstwem bliskości. Prowadzi stronę internetową z pozytywnymi historiami porodowymi www.pieknyporod.pl, www. doulabialystok.weebly.com

Zgłoszenia i zapisy: kontakt@doulabialystok.pl i doulania@gmail.com

Funkcja komentowania jest aktualnie niedostępna.